EKO Tapety

Kilka podpowiedzi jak wybrać ekologiczną tapetę

W cyklu MATERIAŁY dzisiaj Tapety… Poszukiwania alternatywy dla bardzo popularnych, acz syntetycznych i winylowych, produktów doprowadziły nas do tapet ekologicznych.

Po pierwsze są to produkty wykonane z naturalnych włókien, takich jak rafia, trawa morska, sitowie czy bawełna. Po drugie nie zawierają one metali ciężkich ani szkodliwych formaldehydów.

Obecnie dostępne są w rozmaitych kolorach: turkusowym, fioletowym czy w kolorze butelkowej zieleni…. Ciekawą ofertę tapet z serii Eco Design możemy znaleźć np. w sklepie: wiklinowydom.pl.

Osobną grupę stanowią również wersje tapet w wersjach EKO, głównie flizelinowych z odpowiednimi atestami, min. PHTALAT FREI [produkt wolny od ftalanów].

Tutaj szeroką ofertę tego typu produktów oferuje szwedzka seria tapet ECO/ENGBLAD&Co.

Trzeba przy ich wyborze zwrócić uwagę na kilka kwestii:

1. Aby nie zawierały FTALANÓW; I tu mała dygresja: FTALANY [PHT] to substancje chemiczne: sole oraz estry kwasu ftalowego- mające zastosowanie jako zmiękczacze i rozpuszczalniki. To także substancje szkodliwe, dlatego trzeba ich bezwzględnie unikać

2.Zawierały niską skalę emisji substancji lotnych w powietrzu wewnątrz pomieszczeń,które powodują toksyczność inhalacyjną [ wskazane skala A+ tj. wskazująca na bardzo niską emisję. Na przeciwległym biegunie jest wartość C – wskazująca na wysoką emisję.

3. Produkt wytworzony z surowców pochodzących z certyfikowanych obszarów leśnych [FSC -Forest Stewardship Council

4.Przy nadrukowywanych wzorach- warto zwrócić uwagę także na samy druk- w technologii ecoprint [technologia, w tym przede wszystkim tonery bazujące na substancjach wodnych [Sustainable Green Printing]

Na koniec jeszcze jedna istotna uwaga – aby uzyskać ekologiczny efekt,trzeba zadbać też o odpowiedni dobór kleju do tapet i środka gruntującego- ale o tym już w innym wpisie.


Źródło:
https://wiklinowydom.pl/pl/c/TAPETY-ECO-DESIGN/

https://www.engbladco.com/en