Opowiadamy jak tworzyć ZDROWĄ i EKOLOGICZNĄ przestrzeń wokół siebie

Ekologiczne wnętrza...chwilowa moda czy świadomy wybór ?

Upowszechnienie trendu na  „bycie eko” i zwrócenie w kierunku natury spowodowało, że także do aranżacji wnętrz przeniknął termin “ekologiczne wnętrze”, “ekownętrza” czy “wnętrza w stylu eko”. Nie ma jednak jednej wspólnej, obowiązującej definicji tego pojęcia. Dla każdego może on oznaczać coś innego…Dość szybko można przekonać się o tym przeglądając internety:)

W dzisiejszym wpisie chcemy zachęcić do głębszego przeanalizowania samego zagadnienia, nie tylko jako modnego trendu, ale przede wszystkim jako świadomego wyboru życia bliżej natury. Dlatego proponujemy by spojrzeć na nie przez pryzmat stosowania szeregu pozytywnych rozwiązań na co dzień, które pomogą uczynić nasze życie lepszym. A dzięki wdrożonym rozwiązaniom możemy  także zmienić przestrzeń wokół nas na zdrowszą, bezpieczniejszą i przyjazną środowisku.

Chcemy zaproponować naszą, autorską definicję EKOLOGICZNYCH WNĘTRZ. Powstała ona na podstawie kilkunastoletniego doświadczenia w projektowaniu wnętrz i architektury. Na początek skrócona wersja -w dużym uproszczeniu. Nieco dokładniej wyjaśnimy w dalszej części wpisu.

EKOWNĘTRZAWnętrza ekologiczne to wnętrza realizowane w zgodzie z zasadami zrównoważonego projektowania- na wielu poziomach od aranżacji funkcjonalnej po szczegółowy i bardzo świadomy dobór wszystkich materiałów [od ścian, podłóg, tynków, po meble i dekoracje].

U podstaw tej definicji leży całościowe i konsekwentne podejście do zagadnień projektowania wnętrz. Poparte jest ono wiedzą teoretyczną i praktyczną z materiałoznawstwa, psychologi przestrzeni czy zrównoważonego designu.

Ale zacznijmy od początku…w nieco szerszym kontekście..

Ekologiczne wnętrza...chwilowa moda czy świadomy wybór ?​

Moda na ekologię i „eko-bycie” króluje nieprzerwanie w wielu dziedzinach życia od kilku lat. Obecnie już nie tylko żywność i produkty spożywcze, segregacja odpadów, korzystanie z odnawialnych źródeł energii, czy ograniczenie używania plastiku są „eko”. Dotyczy to kosmetyków, ubrań, produktów codziennego użytku, a także praktycznie każdej rzeczy o jakiej pomyślimy…

Kwestią czasu było zastosowanie tego określenia w aranżacji wnętrz – niestety często nadużywanego, o czym przekonujemy się przeglądając kolejne portale i reklamy… Czasem Ekologicznym wnętrzem/Ekownętrzem/wnętrzem w stylu eko określone są przestrzenie, gdzie ściany pomalowano na kolory ziemi lub z elementami zieleni… W naszym odczuciu niewiele ma to wspólnego z założeniami zrównoważonego projektowania. Takie podejście niestety wpisuje się w całą grupę produktów i usług, którym bliżej do „ekościemy” niż właściwie pojmowanej „ekologi”..

Z tego też względu zatraciła się główna idea stojąca u podstawy ekologicznego podejścia w aranżacji wnętrz i wielu pozytywnych działań z tego wynikających. Każdorazowo słysząc hasło „ekologiczne” – pojawia się wyzwanie – by zweryfikować prawdziwość reklamowych haseł.. To ważne by odpowiedzieć sobie na pytanie: czy to realne działanie czy też kolejny „marketingowy trik”…

A może jednak świadomy wybór...

By dać możliwość rzetelnej oceny i prawdziwości założeń ekologicznych wnętrz zachęcamy by poświęcić chwilę i zapoznać się z naszym wpisem. Chcemy pokazać jakie możliwości daje pozytywne wykorzystanie ekologicznych rozwiązań w aranżacji naszych codziennych przestrzeni. Nie będąc gołosłownym uzasadnimy to! Cały koncept wypracowaliśmy bazując na kilkunastoletnim doświadczeniu i zgłębianiu wiedzy z zakresu zrównoważonego projektowania. Proponujemy jednak by wspomniane założenia wdrożyć w życie- nawet w formie drobnych kroków. W dzisiejszym wpisie skrótowo, a szerzej poświęcając uwagę szczegółowo każdemu z zagadnień w kolejnych odsłonach naszego bloga.

Ekologiczny – czyli jaki?

Sięgając do sedna pod pojęciem „ekologicznego” produktu należy rozumieć produkty naturalne, nieszkodzące środowisku i zdrowiu człowieka, nietoksyczne, wielorazowe, nadające się do recyklingu, bądź z recyklingu pochodzące itp.

Ekologiczne wnętrza- Ekownętrza

Jakie więc są „ekologiczne wnętrza”,  wg nas nazywane skrótowo ”ekownętrzami”? Aby pomóc to zdefiniować zebraliśmy zestaw uzupełniających się cech i rozwiązań ekownętrz. Takie całościowe i konsekwentne podejście do aranżacji przestrzeni  pozwala stworzyć przestrzenie nie tylko modne – ale przede wszystkim zdrowe i bezpieczne- dla nas i naszych najbliższych.

7 elementów ekologicznego wnętrza

  1. Troska o odpowiedni wybór materiałów wykończeniowych i wyposażenia w oparciu o naturalne, bezpieczne, zrównoważone i przyjazne środowisku materiały, które tworzą znacznie zdrowsze warunki do życia oraz podnoszą jego komfort. To troska o jakość i skład używanych produktów, przede wszystkim by nie zawierały związków toksycznych i uczulających [bez LZO].
  2. Odpowiednia aranżacja przestrzeni z wykorzystaniem warunków naturalnych [dostęp światła dziennego, lokalizacji poszczególnych pomieszczeń i stref, itp.]- tworząca optymalne warunki do wypoczynku i relaksu i wydzielenia stref aktywności.
  3. Stosowanie zrównoważonych rozwiązań i produktów – odzyskane meble, produkty ZERO WASTE i LESS WASTE, elementy wyposażenia pochodzące z recyklingu.
  4. Realizacja zasady 3R: REUSE-REDUCE -RECYCLE, do której od siebie dodajemy 4”R”-ReDesign/ReCreate- czyli wykorzystanie potencjału domu/mieszkania.
  5. Wykorzystanie posiadanych mebli dobrej jakości – które często stosujemy w nowych aranżacjach [po wcześniejszym odnowieniu i naprawie] – nadając im drugie życie.
  6. Troska o funkcjonalne rozwiązania przestrzenne; minimalizm i prostota na pierwszym planie.
  7. Zieleń/Rośliny – i wykorzystanie ich wyjątkowych właściwości mi.in by stworzyć przyjazny mikroklimat we wnętrzach i wykorzystać naturalną zdolność oczyszczania powietrza.

Na naszym blogu i w naszych projektach  chcemy promować powyższe zasady. Zachęcamy by w projektowanych przestrzeniach i elementach wyposażenia wnętrza z powodzeniem stosować naturalne, przyjazne środowisku materiały. Ważne by uświadomić sobie,że znacząco wpływają one także i na nasze zdrowie. Chcemy zachęcać do zwracania uwagi przy aranżacji domów i mieszkań nie tylko na estetykę poszczególnych elementów, ale by zadbać także o jakość używanych produktów, zwrócić uwagę na ich skład, to  z czego zostały wykonane. Te decyzje mają bezpośredni ma wpływ na nasze zdrowie i zdrowie naszych dzieci. Każdy krok będzie dobry. Można zacząć od tych drobnych- jak np. odpowiedni wyboru tekstyliów czy naturalnego dywanu. Czasem może być to wybór właściwych organicznych i bezpiecznych farb ściennych.

Podsumowując...

Wierzymy,że zrównoważone rozwiązania i działania promujące rozwiązania proekologiczne powinny być upowszechniane we wszystkich dziedzinach naszego życia – nie tylko poprzez segregację śmieci, wykorzystywanie pojemników wielokrotnego użytku czy zamieniając kosmetyki bazujące na składnikach syntetycznych na te oparte na naturalnych składnikach.

Świadome działania mające wpływ na nasze zdrowie zaczynają się od kształtowania przestrzeni nam najbliższej. Zadbajmy zatem o jej jakość w naszych mieszkaniach, domach i biurach, w których przecież spędzamy dużą cześć naszego czasu.

Aby poznać garść praktycznych porad jak realizować założenia ekologicznych wnętrz  w praktyce zachęcamy do śledzenia naszego bloga oraz zapoznania się z naszą ofertą. Dużo informacji można znaleźć także na naszym profilu na Instagramie.

 

Dobrego dnia!