Czyli kilka słów o tym jak zrobić krzesło z opakowań po jogurtach!

Wykorzystuje się do tego miękki plastik- przetworzony polistyren wysokoudarowy tzw. HIPS- z ang. High Impact Polystyrene. Powszechnie jest on znany pod nazwą polistyrenu. I który – uwaga tu ciekawostka – odkryto już w I połowie XIX w, a dokładniej w 1839 r przez Eduarda Simona… to tyle historii w telegraficznym skrócie…

Ale wracając do konkretów – miękki plastik [HIPS] to tworzywo bardzo podobne do PET, aczkolwiek zmodyfikowane przy użyciu kauczuku lub gumy. Dzięki temu było uzyskane tworzywo jest znacznie mniej kruche i bardziej odporne na odkształcenia. Na uwagę zasługuje fakt, że to także materiał bardzo lekki o gęstość 1,06g/cm³, o wysokiej udarności i łatwo poddający się formowaniu.

Tę zależność wykorzystała m.in. firma SMILE PLASTIC- która zajmuje się przetwarzaniem kolorowych plastikowych odpadów [właśnie takich jak wspomniane opakowania po jogurtach, serkach, itp.] i przetwarza je na płyty do rozmaitych zastosowań.

Jak zastosować HIPS w praktyce?

Ten materiał nieustannie inspiruje artystów poszukujących nowych zastosowań dla “odzyskanego budulca”, także w myśl ekonomii cyrkularnej oraz zasad zrównoważonego obiegu produktów.

My przedstawiamy  rozwiązanie jak płyty SmilePlastics wykorzystał artysta: Alexander Schul w swoim projekcie dyplomowym o nazwie Sustainable Chair…. Jego “Zrównoważone krzesło” wykonane zostało z płyt ALBA [100% recyklinowanego HIPS].  Prosta i elegancka konstrukcja, a przy tym bardzo świadomie zaprojektowana. Nam efekt końcowy podoba się zarówno ze ze względów estetycznych jaki i wdrażania podejścia zrównoważonego projektowania. W naszym odczuciu zdecydowany plus za nowatorskie podejście i poszukiwania alternatywy dla wtórnego wykorzystania zużytego plastiku!!!

Zaprezentowany powyżej zastosowania płyty Alba to tylko jeden z przykładów ponownego wykorzystania zrecyklingowanego plastiku. O innym pomyśle i jego zastosowaniu wspominaliśmy we wpisie dotyczącym płytek pomysłu Enis Akiev. Już niebawem zaprezentujemy kolejną odsłonę tego nowego tworzywa. Kolejny wpis będzie dotyczył tego jak płyty ze zrecyklingowanego plastiku można wykorzystać to stworzenia wnętrza kawiarni – w bardzo  całościowym, a nawet totalnym ujęciu.

Więcej wkrótce, w tym celu zapraszamy do śledzenia naszego bloga.

A tymczasem co Państwo sądzą o takim “zrecyklingowanym krześle”?

Źródłem inspiracji do niniejszego wpisu była prezentacja pokazująca jak można wykorzystywać odzyskane śmieci i ponownie je przetwarzać zaprezentowana na interesującej wystawie “Zasoby 2” , którą można było obejrzeć na tegorocznej edycji Targów Arena Design 2020 w Poznaniu. Kuratorką tego cyklu była Agata Nowotny.