fbpx
Przejdź do treści

Opowiadamy jak tworzyć ZDROWĄ i EKOLOGICZNĄ przestrzeń wokół siebie

Zdrowy dom, zdrowe wnętrza...

Czyli jak stworzyć przestrzeń dla lepszego i zdrowszego życia?

Jednym ze złożonych rozwiązań, które przyczynią się znacząco do poprawy komfortu życia i codziennego funkcjonowania jest zadbanie o dobór zdrowych produktów i elementów w otaczającej nas przestrzeni. Dotyczy to wszystkich naszych codziennych aktywności
i każdego, kto dba o własne zdrowie. Chociaż często nieuświadamiany sobie tego w równie ważnym stopniu jak odpowiednia dieta, czy zdrowe zwyczaje ważną odgrywa przestrzeń, w której spędzamy dużą ilość naszego czasu: nasze mieszkanie, dom czy miejsce pracy.

Liczne badania oraz aktualne raporty m.in.WHO dowodzą, że odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni i dobór właściwego wyposażenia wnętrz może pozytywnie wpływać na nasze lepsze samopoczucie. Ponadto może się ono przyczyniać się do poprawy zdrowia i ułatwiać życie każdemu, a przede wszystkim osobom zmagającym się np. z rozmaitymi alergiami.

Zdrowe wnętrze, zdrowy dom

Najpełniej ideę „zdrowego domu” można zrealizować w przemyślany sposób planując już jego budowę, odpowiednio dobierając rozwiązania technologiczne i instalacyjne – poczynając od konstrukcji ścian, termoizolacji, właściwej wentylacji czy usytuowania obiektu względem stron świata, pogłębiając te działania na etapie aranżacji. Bardziej ograniczonym wachlarzem rozwiązań sprzyjającym tworzeniu zdrowej i przyjaznej alergikom przestrzeni dysponujemy aranżując wnętrza już istniejących budynków, np. mieszkania w bloku czy kamienicy. Ale i w tym przypadku jest to możliwe.

Proponujemy zastosować w tym celu zestaw 4 głównych kroków.

Zdrowy dom w 4 krokach

KROK 1: Zdrowe materiały

Okazuje się, że jednym z elementów złożonych rozwiązań, które przyczynią się i znacząco poprawią komfort życia i codziennego funkcjonowania, nie tylko alergików, ale także każdego kto dba o własne zdrowie jest odpowiednie dobranie elementów wykończeniowych.

Zatem przede wszystkim należy zadbać o właściwy dobór elementów wykończeniowych oraz wyposażenia: od podłogi, przez wykończenie ścian [tynki, farby], po meble, dywany i dekoracje. Kluczowe jest w tym aspekcie zredukowanie materiałów, które mogą działać szkodliwie i przyczyniać się do nasilania objawów alergii. Należy zwrócić uwagę by nie zawierały szkodliwych związków lotnych ( tzw.LZO).

Dobrą zasadą którą należy tutaj wdrożyć jest zwrócenie się ku naturalnym materiałom. Dotyczy to m.in.. tekstyliów – takich jak bawełna, len czy niemodyfikowanego drewna. Ich zaletą jest to,że nie uczulają, nie emitują i nie uwalniają negatywnych substancji. Co więcej mają one korzystne działanie, a czasem mogą poprawiać mikroklimat wnętrza, wyłapując negatywne substancje znajdujące się w powietrzu.

KROK 2. Odpowiednia aranżacja

Postaw na minimalizm. Często nieuświadamianym rozwiązaniem w kreowaniu zdrowego wnętrza są odpowiednie rozwiązania aranżacyjne. Ważnym działaniem jest zatem redukcja miejsc potencjalnego gromadzenia kurzu. Wybór minimalistycznego designu, stosowanie zamykanych szafek, zamiast licznych otwartych półek jest tutaj właściwym krokiem. Warto również wykorzystać posiadane meble- np. po wcześniejszym odnowieniu. Co nie tylko jest rozwiązaniem ekologicznym ale także modnym jak np. meble vintage. Ważne jednak by nie była to ich współczesna, plastikowa replika…

KROK 3. Mikroklimat.. i moc zieleni.

Zadbaj o właściwą wilgotność powietrza i odpowiedni mikroklimat. Proponujemy również wykorzystać moc jaką mają rośliny. Badania udowadniają, że neutralizują one wiele niekorzystnych substancji, emitowanych przez min. meble, wykładziny czy dodatki. Chcociaż tego nie widzimy, to wspominane elementy powoli i stopniowo, w trakcie użytkowania uwalniają całą użytą do ich wytworzenia chemię. Taka teza zbieżna jest z obserwacjami badacza Jørna Viumdal, który proponuje technikę Skogluft. Polega ona na wprowadzaniu roślin i światła do wnętrz, akcentują ich prozdrowotne działanie. Więcej  o tym w osobnym wpisie:)

KROK 4.Moc światła

W tworzeniu naszego zdrowego domu ważnym elementem jest światło – i to zarówno naturalne jaki i sztuczne. Ważne by zwrócić uwagę na jego barwę światła. Do odpoczynku polecane jest światło ciepło białe, neutralne (o temperaturze barwowej od 3300K do 4000K) Odpowiednio dobrana temperatura barwowa światła sprzyja wyciszeniu i uspokojeniu, umożliwiając efektywniejszy relaks.

Podsumowanie

Wielu z nas nieustannie poszukuje nowych metod na poprawę jakości życia. Chcemy pokazać, że pewne kroki w tym zakresie można podjąć zaczynając od drobnych zmiany w przestrzeni naszych domów i mieszkań i ich świadomej aranżacji. Analizując elementy, które w naszych aktywnościach oddziałują na nas najsilniej- są to właśnie miejsca, w których na co dzień przebywamy, a szczególnie ta nam najbliższa – dom. Wykazując troskę o dobór odpowiednich materiałów i rozwiązań przestrzennych możemy wybudować „zdrowy”, hypoalergiczny dom i urządzić „zdrowe wnętrze”, a dzięki temu mieć realny wpływ na komfort naszego życia i codzienne funkcjonowanie.

W celu poznania sprawdzonych realizacji zdrowych przestrzeni zapraszamy do śledzenia naszego bloga i kolejnych wpisów, a także profilu na Instagramie.

Dobrego dnia!